Vážení zákazníci, pre firemné nákupy (nákup na IČO, IČ DPH) je potrebné sa najskôr zaregistrovať. Nákup na IČO bez registrácie nie je umožnený. Dôvod registrácie pre potreby firemného nákupu je overenie IČO a IČ DPH s následným správnym prenesením údajov do Vášho daňového dokladu. Pri overení IČ DPH bude tiež určené, či ste alebo nie ste platiteľ DPH a či Vám máme účtovať v cenách s DPH alebo bez DPH.

Pohybujete sa v hlučnom prostredí?

... vieme, ako spoľahlivo ochrániť váš sluch


Či už milujete rockové koncerty, chodíte si z času na čas zastrieľať na strelnicu alebo pracujete v hlučnom prostredí, nemali by ste podceňovať ochranu vášho sluchu. Pri extrémnej a dlhodobej záťaži si ho môžete poškodiť a v tom najhoršom prípade oň aj prísť. Poradíme vám, aká prevencia je najlepšia a odporučíme vhodnú ochranu sluchu proti hluku.

Chrániče sluchu začnite používať vždy, keď okolitý hluk presiahne hodnotu 80 dB. Neviete, ako spoznáte jeho silu bez špeciálnej meracej technológie? Pokiaľ musíte kričať, aby ste sa s niekým dohovorili, kto je vzdialený asi dva metre od vás, tak je prekročená úroveň hluku už spomínaných 80 dB. Váš sluch môžete spoľahlivo ochrániť zátkami do uší alebo pomocou ochranných slúchadiel.






Ako hluk poškodzuje váš sluch

Hluk sa obvykle definuje ako nechcený zvuk, ktorý je kvôli intenzite škodlivý. Miera hluku sa vyjadruje v decibeloch (dB).

Pri nadmernom vystavení hluku môže dôjsť k dočasnému prerušeniu nervových spojov medzi vláknovými bunkami v strednom uchu a sluchovým nervom. Ide o tzv. dočasný posun prahu počutia, ktorý sa vytratí, akonáhle hluku nie ste vystavení. Regenerácia vášho sluchu môže trvať pár hodín, ale aj niekoľko dní.



Nezabudnite, že vláskové bunky sa nedokážu regenerovať, takže znovu nikdy nedorastú. V prípade, že by došlo k ich odumretiu, malo by poškodenie sluchu trvalé následky.

Vystavovanie sa prílišnej hlukovej záťaže vám môže spôsobiť tieto zdravotné problémy:



· zhoršenie sluchu,

· tinnitus (zvonenie v ušiach),

· stres a zvýšený krvný tlak,

· bolesť hlavy,

· telesné vyčerpanie a problémy so sústredením,

· problémy s krvným obehom,

· poruchy spánku.



Skutočne mylná je argumentácia, že uši si na hluk privyknú. Sluch sa, bohužiaľ, nedá trénovať a otužovať počúvaním hlasnej hudby. Nezabudnite, že citlivosť i zraniteľnosť sluchu je u každého človeka individuálna. Nie je teda možné s presnou istotou určiť hranice prahu hlučnosti.



Ako sa chrániť pred hlukom

Chráničov sluchu existuje na trhu niekoľko typov. Iné požiadavky budete mať pri jednorazovom použití (napr. v prípade, že váš partner v noci chrápe alebo idete navštíviť leteckú šou), úplne iné sú nároky pri pravidelnom používaní napríklad v práci, kde je táto ochranná pomôcka povinná. Pre miesta s menšou intenzitou hluku vám postačia zátkové chrániče. V prostredí, kde je miera hluku vysoká, je vhodné siahnuť po mušľových chráničoch zvuku.

Pre rýchlu orientáciu v účinnosti vybratého chrániča vám pomôže hodnota SRN. Tá udáva, o koľko decibelov sa hladina hluku zníži za chráničom sluchu. Čím vyššia je táto hodnota, tým väčšiu ochranu výrobok poskytuje.

Aby vám chrániče poskytli dostatočnú ochranu, je nutné ich používať po celú dobu, počas ktorej sa pohybujete v hlučnom prostredí. Pamätajte, že aj krátke odstránenie ochrany , znižuje požadované účinky a ochrana proti hluku nemusí byť efektívna.





Ako správne používať chrániče sluchu

Zátkové chrániče

Správne zavedenie zátkových chráničov sluchu vám môže spočiatku chvíľu trvať. Po niekoľkých opakovaniach s tým ale nebudete mať žiadny problém. Ako správne postupovať pri zavádzaní?

· Pred aplikáciou si umyte ruky.

· Zátky do uší netlačte silou, predídete tak bolestivému tlaku vzduchu na ušný bubienok.

· V prípade, že vám špunt v uchu nesedí dobre, netlačte ho nasilu. Vyberte ho a zasuňte znova.

· Chrániče do uší zasúvajte dozadu a šikmo hore, budete tak kopírovať anatómiu ucha a zvukovodu.

· Nebojte sa zátku do ucha zaviesť hlboko, k poškodeniu ušného bubienka nemôže dôjsť, pretože výrobcovia pri výrobe rešpektujú fakt, že sluch nesmie byť poškodený. K bubienku sa teda chránič nedostane, pretože mu to neumožní druhý záhyb zvukovodu.



Mušľové chrániče zvuku

Je vhodné využívať predovšetkým na miestach, ktoré majú vysokú mieru hluku alebo v prípade, že sa v rušnom prostredí pohybujete pravidelne. Mušľové chrániče môžu mať cez hlavu pásku, ktorú je možné výškovo teleskopicky nastaviť, takže sa prispôsobí veľkosti a tvaru vašej hlavy. V prípade, že v práci nosíte na hlave helmu, môžete siahnuť po mušľových chráničoch s adaptérom, ktoré na ňu ľahko pripevníte.

Mäkké vankúšiky na mušľových slúchadlách zaistia bezpečné utesnenie okolo uší a tiež zvyšujú užívateľský komfort. Hladina hluku sa zníži na bezpečnú hranicu, ale hlasové a varovné zvukové frekvencie budú aj napriek tomu znieť prirodzene.





Orientačná tabuľka hladiny hluku

Úroveň hluku sa často dá len veľmi ťažko predstaviť. Preto sme pre vás pripravili tabuľku, ktorá hladinu hluku v dB prirovnáva k bežne známym činnostiam.

Vykonávaná činnosť

Hladina hluku v dB

Výstrel z brokovnice

140

Pneumatická nýtovačka

124

Vŕtacie kladivo

114

Reťazová píla

110

Rockový koncert

105

Motorka

100

Vŕtačka

97

Kosačka

90

Vysávač

80

Mestská doprava

78

Rozhovor

65

Klimatizácia

60

Ventilátor

50

Transformátor

44

Chladnička

40

Padajúce lístie

30

Cinknutie špendlíku

15



Majte na pamäti, že pokiaľ pracujete v zamestnaní, kde sa expozícia hluku pohybuje nad 80 dB, je pre vás ochrana sluchu povinná. Ochranné slúchadlá proti hluku chránia váš sluch a celkové zdravie.

Nezabudnite, že sluch máte len jeden, a tak sa oň starajte správne.