Máte pri pracovnom úraze nárok na preplácanie nemocenskej aj odškodnenie?
V prvom kole vám na účte pristane náhrada mzdy od zamestnávateľa, potom prevezme štafetu štát a na záver vám bude priklepnuté bolestné a ďalšie jednorazové náhrady škody. Zistite, na čo všetko máte po pracovnom úraze nárok, a kto to bude platiť.
V prvom kole vám na účte pristane náhrada mzdy od zamestnávateľa, potom prevezme štafetu štát a na záver vám bude priklepnuté bolestné a ďalšie jednorazové náhrady škody. Zistite, na čo všetko máte po pracovnom úraze nárok, a kto to bude platiť.
Ste v pracovnej neschopnosti následkom úrazu, ktorý vznikol v zamestnaní? O svoje príjmy sa nemusíte báť. Len si postrážte, či skutočne dostávate všetko, čo by ste mali.
Ako sa platí pracovný úraz
Prvých 14 dní prepláca zamestnávateľ takzvanú náhradu mzdy, a to už od prvého dňa pracovnej neschopnosti. Od 15. dňa sa zodpovednosť za vyplácanie nemocenskej presúva na štát.
Vo chvíli, keď je pracovná neschopnosť následkom úrazu v zamestnaní, máte nárok aj na odškodnenie – zamestnávateľovi totiž náleží zodpovednosť za ujmu, ktorá vám úrazom vznikla. Výnimkou je, ak k úrazu došlo pochybením zamestnanca, vtedy nárok na odškodnenie zaniká. Typickým príkladom sú pracovné úrazy, ku ktorým došlo pod vplyvom alkoholu alebo boli opomenuté niektoré kroky v bezpečnostných predpisoch.
Ako prebieha výplata nemocenskej dávky
Prvé 2 týždne nejde o nemocenskú, ale o takzvanú náhradu mzdy, ktorú vypláca zamestnávateľ. Počíta sa z priemerného hodinového zárobku za predchádzajúci štvrťrok. Náhrada sa týka zameškaných pracovných hodín. Podľa výšky priemernej hodinovej mzdy obdržíte 90, 60 alebo 30 % zárobku.
Pokiaľ sa zúčastňujete nemocenského poistenia – a ste v klasickom zamestnaneckom pomere – od 15. dňa dostanete nemocenskú. Tú budete dostávať počas trvania pracovnej neschopnosti, maximálnou hranicou je však 380 dní. Výška sumy nemocenskej dávky sa odvíja od výšky mzdy a tiež od dĺžky trvania pracovnej neschopnosti. Nemocenskú vypláca Okresná správa sociálneho zabezpečenia. Suma by vám mala chodiť automaticky na účet. Administratívu rieši zamestnávateľ.
Ako funguje odškodnenie pracovného úrazu
V prípade pracovného úrazu vám náleží aj jednorazové odškodnenie a náhrada rozdielu v príjmoch. Tieto výdavky pokrýva povinné poistenie zamestnávateľa.
Náhrada straty zárobku
Po dobu trvania pracovnej neschopnosti máte nárok aj na rentu, ktorá dorovnáva prepad v príjmoch. Náhrada straty zárobku vám prislúcha aj pri dlhodobých následkoch úrazu, a to až do 65 rokov veku. V prípade úmrtia dostanú náhradu pozostalí.
Náhrada za bolesť
Takzvané bolestné patrí medzi jednorazové typy odškodnenia. Jeho výška sa stanovuje podľa lekárskeho posudku a následne prepočítava na body podľa tabuľky. Za každý 1 bod získate odškodnenie 250 korún.
Náhrada za sťažené spoločenské uplatnenie
Ďalšiu jednorazovú dávku predstavuje odškodnenie za sťaženie spoločenského uplatnenia. Aj tu platí prepočet na body.
Úrazom skúste predchádzať. Pomôžu ochranné pomôcky
Nemocenská dávka a odškodnenie môžu aspoň trochu spríjemniť chvíle v pracovnej neschopnosti a zahnať starosti o zabezpečenie príjmov. Najlepšou cestou, ako riešiť pracovné úrazy, je však prevencia. Nezabúdajte preto na ochranné pomôcky a pracovné odevy, pokojne aj nad rámec predpisov. Zdravie je totiž vždy na prvom mieste.