Ako zaistiť bezpečnosť práce hasičov a čím by sa sami mali chrániť
Hasič si v rámci svojej profesie musí vedieť poradiť v celom rade nebezpečných situácií. Okrem boja s ohňom pracuje často aj vo veľkej výške, nad voľnou hĺbkou, s nebezpečnými chemikáliami alebo hmyzom.
Hasič si v rámci svojej profesie musí vedieť poradiť v celom rade nebezpečných situácií. Okrem boja s ohňom pracuje často aj vo veľkej výške, nad voľnou hĺbkou, s nebezpečnými chemikáliami alebo hmyzom.
Ako by sa teda mal najlepšie chrániť?
Hasiči majú odvahy na rozdávanie a necúvnu ani v situáciách, kedy by si bežný človek prinajmenšom nevedel rady. Neznamená to však, že by si neuvedomovali možné riziká alebo ich brali na ľahkú váhu – naopak. Dobre vedia, čo by sa kedy mohlo stať, a sú pre tieto situácie náležite vybavení, pretože aby mohli zachraňovať ostatných, musia najprv chrániť sami seba.
Nebezpečenstvo v teórii a v praxi
Každý zásah je svojím spôsobom jedinečný, líši sa okolnosťami aj prostredím. Preto nie je možné zostaviť presne bod po bode správny bezpečnostný postup. Spísané sú ale základné princípy, ktorými sa každý hasič musí riadiť. Nájdete ich v zodpovedajúcich vyhláškach a hlavne potom v Bojovom poriadku jednotiek požiarnej obrany.
Ten podrobne rozpisuje charakteristiku rôznych možných podôb zásahov, od činnosti jednotiek pri povodniach, cez vyslobodzovanie osôb z havarovaných vozidiel, až po hasenie požiaru v železničnom tuneli. Celkom je v Bojovom poriadku opísaných viac ako sto rôznych situácií, plus všeobecné zásady hasičov a zásady riadenia, teda manuál pre veliteľa zásahu.
Bojový poriadok tiež rozpisuje možné nebezpečenstvá, ktoré hasičom pri výkone práce môžu hroziť. Týchto hrozieb je celkom 23 a patrí medzi ne napríklad:
- nebezpečenstvo psychického i fyzického vyčerpania,
- nebezpečenstvo obarenia a poleptania,
- nebezpečenstvo udusenia,
- či nebezpečenstvo zasypania a zavalenia.
Ochranné odevy pre hasičov
Vzhľadom na to, s čím sa môžu pri práci stretnúť, musia sa hasiči účinne chrániť. Do ich výbavy nepatrí len ochranný odev, ale aj ochrana hlavy, pevné topánky, rukavice a prípadne aj ďalšie pomôcky.
Zásahové odevy sa líšia podľa toho, či ide o hasenie požiaru vo vnútri objektu alebo v otvorenom teréne, prípadne o úplne iný typ zásahu. Všeobecne sa dá ale povedať, že by hasič mal byť vybavený viacvrstvovým ochranným oblekom s tepelne izolačnými vlastnosťami, vyrobeným z ťažko horľavých materiálov. Vo výbave by však nemal chýbať ani protichemický izolačný oblek a ochranný oblek s kuklou na prácu s nebezpečným hmyzom.
Ďalšie odporúčané ochranné prostriedky
Súčasťou ochrannej výbavy hasiča je samozrejme aj kukla a ochranná prilba s mechanickou, tepelnou, chemickou a elektrickou odolnosťou. Na nohy patria počas zásahov pevné, vodeodolné bezpečnostné topánky s vystuženou špicou. Ruky zase ochránia rôzne typy rukavíc:
- ochranné zásahové rukavice pre prácu v sálavom teple,
- pracovné ochranné rukavice, odolné proti prerezaniu
- a protichemické rukavice na prácu s nebezpečnými látkami.
Bezpečnostnú výbavu potom dopĺňajú ešte postroje na prácu vo výškach, polohovacie systémy, autonómne dýchacie prístroje a respirátory.