Vážení zákazníci, pre firemné nákupy (nákup na IČO, IČ DPH) je potrebné sa najskôr zaregistrovať. Nákup na IČO bez registrácie nie je umožnený. Dôvod registrácie pre potreby firemného nákupu je overenie IČO a IČ DPH s následným správnym prenesením údajov do Vášho daňového dokladu. Pri overení IČ DPH bude tiež určené, či ste alebo nie ste platiteľ DPH a či Vám máme účtovať v cenách s DPH alebo bez DPH.

Ako často má zamestnanec nárok na pracovnú obuv hradenú zamestnávateľom?

V niektorých profesiách môžu byť súčasťou pracovného úboru aj pracovné topánky. Viete, kedy vám zamestnávateľ musí poskytnúť pracovnú obuv a ako často máte nárok na nový pár?

Ardon magazín

V niektorých profesiách môžu byť súčasťou pracovného úboru aj pracovné topánky. Tie sa od bežnej obuvi obvykle líšia špecifickými vlastnosťami a ochrannými prvkami, ktoré znižujú riziko úrazov. Viete, kedy vám zamestnávateľ musí poskytnúť pracovnú obuv a ako často máte nárok na nový pár?

Pracovné topánky sú pre niektoré profesie zásadným prvkom ochrany pri práci. Kedy si však obuv do zamestnania hradíte sami, a kedy ide naopak úhrada z vrecka zamestnávateľa?

Kedy vás obúva zamestnávateľ

Zamestnávateľ má povinnosť vám poskytnúť pracovnú obuv v týchto prípadoch:
- ak tvorí obuv časť firemnej rovnošaty alebo uniformy, nie je chápaná ako osobný ochranný pracovný prostriedok, jej účelom je odlíšiť zamestnancov od zákazníkov,
- pokiaľ povaha vykonávanej činnosti a podmienky na pracovisku vyžadujú špeciálnu ochrannú obuv. Tieto topánky už musia plniť určitú funkciu a mali by prechádzať pravidelnou kontrolou.

Pozor však na jednu vec: dresscode nie je to isté čo uniforma. Ak má zamestnávateľ stanovený dresscode – stretnúť sa s ním môžete napríklad u firiem z odboru finančníctva – mal by vás s touto skutočnosťou oboznámiť už na prijímacom pohovore. Všetko pracovné oblečenie aj obuv si ale v tomto prípade budete musieť hradiť sami.

Povinnosti zamestnávateľa

Zamestnávateľ je povinný zariadiť bezpečie svojich zamestnancov počas výkonu práce, a to ako technickými a metodickými postupmi, tak aj zabezpečením osobných ochranných prostriedkov, medzi ktoré môže patriť aj zodpovedajúci typ ochrannej obuvi.

Ochranné osobné prostriedky musí zamestnávateľ poskytnúť každému zamestnancovi zadarmo. Nesmie po zamestnancoch chcieť, aby si ich kupovali z vlastných zdrojov, a prípustné nie sú ani žiadne formy prenájmu.

Zamestnávateľ zodpovedá okrem iného aj za čistenie a údržbu poskytnutých ochranných pomôcok, je povinný kontrolovať stav a funkčnosť ochranných prostriedkov, rovnako ako viesť evidenciu o ich zapožičaní jednotlivým zamestnancom.

Povinnosti zamestnanca

Zamestnanec musí zapožičané osobné ochranné prostriedky, vrátane topánok, využívať iba v rámci pracovnej činnosti, a to na účely, na ktoré boli zamýšľané. Okrem závažných zdravotných dôvodov nemôže zamestnanec odmietnuť nosenie ochranných pracovných topánok a obvykle ani nemá možnosť si obuv sám vyberať.

Ak zamestnanec zistí na svojej pracovnej obuvi akékoľvek vady či známky opotrebenia, ktoré znižujú jej ochrannú funkciu, musí túto skutočnosť nahlásiť zamestnávateľovi. Ak nie je možné danú vadu opraviť tak, aby bola zachovaná funkčnosť i vlastnosti obuvi, musí zamestnávateľ poskytnúť danému pracovníkovi nový pár.

Príklady pracovných podmienok, kedy má zamestnanec nárok na pracovné topánky

Pri práci so žieravinami a inými agresívnymi chemikáliami zaistia ochranu gumové, kyselinovzdorné topánky na stavbe alebo v sklade budete potrebovať pracovnú obuv s oceľovou špičkou, do chladného prostredia, napríklad mraziarní, alebo pri vonkajšej práci v zime, musíte byť vybavení zateplenou obuvou, na pracovisko, kde hrozí pošmyknutie, patria topánky s protišmykovou podrážkou, a do potravinárskej výroby či do zdravotníctva musíte byť vybavení bielou hygienickou obuvou.