Aké zásady by mali dodržiavať elektrikári, aby bola ich práca bezpečná
Práca elektrikára so sebou bez debaty nesie určité možné riziká, niektoré zjavné, iné menej. Možno im ale našťastie do značnej miery predchádzať zodpovedným správaním a nosením vhodných ochranných pomôcok a oblečenia. Viete, ktoré to sú?
Práca elektrikára so sebou bez debaty nesie určité možné riziká, niektoré zjavné, iné menej. Možno im ale našťastie do značnej miery predchádzať zodpovedným správaním a nosením vhodných ochranných pomôcok a oblečenia. Viete, ktoré to sú?
Ani sebaskúsenejší elektrikár by pri práci nemal zabúdať na pravidlá bezpečnosti, rovnako ako na nosenie osobných ochranných prostriedkov. Zodpovedný prístup je najdôležitejším prvkom prevencie úrazov. To samozrejme zahŕňa aj dodržiavanie stanovených pravidiel v rámci konkrétneho pracoviska, rovnako ako všeobecne platných zásad.
Ako bezpečne pracovať s elektrinou
Zásady bezpečnej práce s elektrinou sú logicky odvoditeľné zdravým sedliackym rozumom, ale rozhodne nie je dobré ich podceňovať. Každý elektrikár môže pracovať len na takých zariadeniach, pre ktoré má kvalifikáciu a bol o nich riadne preškolený. Zodpovedajúcu kvalifikáciu a certifikované nástroje musí mať aj každý elektrikár pracujúci na systémoch pod napätím, ktoré z rôznych dôvodov nie je možné pred začatím prác odpojiť.
Pri ostatných systémoch je potrebné dodržiavať nasledujúci päťbodový postup:
- odpojiť zariadenie zo všetkých strán možného napájania a na všetkých póloch,
- zaistiť zariadenie proti opätovnému nechcenému zapnutiu,
- pomocou meraní na všetkých póloch overiť, že zariadenie už naozaj nie je pod napätím,
- vykonať uzemnenie a skratovanie,
- oddeliť okolité blízke časti pod napätím pomocou izolačných dosiek alebo krycieho materiálu.
Čo by sa mohlo stať
Okrem zjavného rizika zasiahnutia elektrickým prúdom môže elektrikárom hroziť aj úraz spôsobený atmosférickou alebo statickou elektrinou. V prípadoch práce vo výškach je vždy potrebné zaistiť adekvátne istenie, prípadne opatrenia a prostriedky zabraňujúce pádu pracovníka. Opatrnosť je namieste aj pri práci s ostrými alebo špicatými nástrojmi a náradím.
Každý elektrikár by mal tiež vedieť, ako a čím hasiť prípadný požiar elektrického vedenia, rovnako ako by mal poznať zásady poskytovania predlekárskej prvej pomoci v prípade zasiahnutia elektrickým prúdom.
Pracovný odev pre elektrikárov
Vhodný odev pre elektrikárov sa líši v závislosti od typu zariadenia, respektíve výšky napätia. Elektrikárovi pre slaboprúd postačia praktické pracovné nohavice alebo montérky s vreckami na nevyhnutné náradie, pevné topánky s protišmykovou podrážkou a pracovné rukavice.
Oveľa viac ochranných prvkov potom budú potrebovať elektrikári pracujúci so silnoprúdom. Tí môžu pracovať iba s vopred jasne vymedzenými osobnými ochrannými prostriedkami a za dodržiavania prísnych pravidiel bezpečnosti. Na sebe by mali mať antistatické pracovné odevy, elektrikárske rukavice triedy 2 a antistatickú pracovnú obuv.
Antistatická obuv chráni nositeľov pred elektromagnetickým výbojom a z logických dôvodov neobsahuje žiadne kovové časti. V ideálnom prípade má takáto topánka vystuženú špičku, ktorá bráni poraneniu nohy.
Silnoprúdovým elektrikárom by nemala chýbať ani ochrana zraku, a to buď pomocou ochranných okuliarov, prípadne tvárového štítu. Pracovníci vykonávajúci činnosti vo výškach nesmú zabúdať ani na ochrannú prilbu.
Pokiaľ budete k práci s elektrickými zariadeniami pristupovať zodpovedne, svedomito a so správne zvolenými ochrannými pomôckami, urobíte pre svoje bezpečie maximum.