Vážení zákazníci, pre firemné nákupy (nákup na IČO, IČ DPH) je potrebné sa najskôr zaregistrovať. Nákup na IČO bez registrácie nie je umožnený. Dôvod registrácie pre potreby firemného nákupu je overenie IČO a IČ DPH s následným správnym prenesením údajov do Vášho daňového dokladu. Pri overení IČ DPH bude tiež určené, či ste alebo nie ste platiteľ DPH a či Vám máme účtovať v cenách s DPH alebo bez DPH.

Aké sú metódy zvárania ???

.... a ako sa na ne obliecť ???


Zistite, aké základné technológie zvárania existujú a ako sa na ne obliecť tak, aby vám práca šla od ruky a neprišli ste k úhone.


O niektorých metódach ste doposiaľ možno ani nemali tušenie. Možno vás tento článok prinúti prehodnotiť svoje zaužívané pracovné postupy a objavíte novú metódu, vďaka ktorej predbehnete konkurenciu.



MMA

Možno sa vám táto skratka v prvú chvíľu automaticky spojí s anglickým termínom Mixed Martial Arts, teda so zmiešaným bojovým umením, v ktorom je dovolené takmer všetko. Vo zváračskej technológii tieto tri písmenká však vychádzajú z pojmu „Manual Metal Arc“. Ide o najstaršiu metódu ručného oblúkového zvárania. Pravdepodobne ju poznáte ako oblúkové zváranie obalené elektródou.

Výhody: flexibilita, možnosť zvárať vo všetkých polohách, ľahká dostupnosť zváracích zdrojov i prídavného materiálu.

Prídavný materiál: kovové elektródy s rôznymi typmi obalov.

Popis: behom horenia oblúku sa elektróda odtavuje a kov ukladá do zváracieho kúpeľa. Týmto spôsobom dochádza k vytvoreniu zváraného spoja. Z obalu elektródy sa tvorí troska, ktorá následne stuhne na povrchu. Tá následne slúži ako ochrana pri chladnutí kovu.



MIG/MAG

Skratky opäť vychádzajú z anglických výrazov „Metal Inert Gas/Metal active Gas“. Ide o ďalšie z najbežnejších metód ručného zvárania. Metóda sa označuje aj ako „zváranie v ochrannej atmosfére“.




Výhody: vysoká zváracia rýchlosť- väčšia produktivita (vďaka odstráneniu prestrojov na výmenu klasických elektród, ako pri MMA) ,možnosť zvárania vo všetkých polohách, nižšie nároky na čistenie trosky, eliminácia dymu, nevznikajú materiálne straty, oblúk i zvárací kúpeľ sú jasne viditeľné.

Prídavný materiál: drôt navinutý na cievke.

Popis: drôt sa odvíja pomocou podávača drôtu. Prostredníctvom kladkového posuvu drôtu a multifunkčného káblu je privedený do zvláštneho horáku. Podávač je s generátorom prúdu prepojený káblami.

TIG

Z anglického „Tungsten Inert Gas“. Precízna metóda zvárania, ktorá je určená hlavne pre pohľadné zvary. Niekedy sa zamieňa so skratkou „WIG“ (z nemeckého Wolfram Inert Gas). Je známa tiež ako zváranie pod argónom.

Výhody: výborná kontrola nad zvarovým kúpeľom a jeho účinná ochrana, priaznivé tvarovanie povrchu, vysoká teplota oblúka, efektívna regulácia prísunu tepla, možnosť zvárania veľmi tenkých materiálov a zváranie bez prídavného materiálu, čím sa zachová 100% zhoda zváraného kovu.

Prídavný materiál: drôty dlhé jeden meter.

Popis: zapálený elektrický oblúk je udržiavaný medzi netaviacou sa wolfrámovou elektródou a zváračom. Elektróda je v TIG horáku, ktorý je prepojený multifunkčným káblom so silovým vodičom a plynovou hadicou, pripevnená klieštinou a jej domčekom.



SAW

Ide o skratku termínu „Submerged Arc Welding“, alebo zváranie pod tavidlom. Je to metóda automatického a vysokovýkonného oblúkového zvárania, používaná najmä pre zváranie oceľových zvarencov dlhými a neprerušovanými zvarmi.




Výhody: vysoká produktivita, výrazná kvalita zvarov, automatizácia procesu, minimum vád a škodlivých emisií.

Prídavný materiál: drôt navinutý na cievke.

Popis: Zvarový kúpeľ je chránený pred oxidáciou plynov, ktoré sa uvoľňujú pri tavení granulovaného tavidla. Zvárať pod tavidlom sa dá jedine v polohe zhora. O automatizáciu procesu sa starajú vozíky, ktoré prechádzajú po definovanej dráhe, alebo zvarenec za pomoci polohovadla – podávaný k stacionárne umiestnenému zariadeniu.



Ako sa na zváranie obliecť?

Teraz už viete, aké základné metódy zvárania existujú. Teraz preto prichádza čas ujasniť si, čo by ste počas práce mali mať na sebe.

Ochrana zraku

Tá je pravdepodobne zo všetkého najdôležitejšia. Zváranie produkuje veľké množstvo iskier, ktoré má tendenciu nepravidelne a zostra vystreľovať smerom k vašej tvári. Pri ochrane zraku pri zváraní si môžete najčastejšie pomôcť dvomi spôsobmi.

· Zadovážte si ochranné okuliare. Treba podotknúť, že takáto ochrana nemusí byť vždy postačujúca.

· Oveľa sofistikovanejšiu ochranu predstavuje zváračská kukla. Na rozdiel od okuliarov chráni nielen oči, ale tiež tvár i krk. Schováte do nej krátke či dlhé vlasy, pri ktorých sa rozhodne nemusí vyplatiť, vystavovať ich plameňu.



Ochrana zvyšku tela

Ísť zvárať v civilnom oblečení – naozaj nie je ten najlepší nápad. Zakúpte si špeciálny zvárací odev, ktorý je z ohňovzdorného materiálu a zároveň je dostatočne flexibilný, aby vás pri práci neobmedzoval pri pohybe. Súčasťou kompletnej výbavy je:

· zváracia blúza,

· zváracie nohavice,

· rukavice,

· zváračská kožená zástera (zaistí dvojitú ochranu),

· pracovná obuv,

· dodatočná ochrana v podobe zváracieho kamašu a rukávnikov.

Pokiaľ už túto výbavu máte, ostáva už len zodpovedne dodržiavať všetky bezpečnostné zásady. Tie tu rozoberať nebudeme, pretože veríme, že ich dôverne poznáte a riadite sa podľa nich.



Nemáte ešte všetko potrebné vybavenie?

V tom prípade to čím skôr napravte. Kompletný pracovný odev i ochranné pomôcky nájdete v našom e-shope.