Aké nebezpečenstvo hrozí pri práci s oxidom sírovým?
Oxid sírový patrí medzi oxidy síry, je dôležitým komponentom priemyselnej výroby kyseliny sírovej. Pri práci s ním buďte na pozore. Oxid sírový je totiž toxický. Môže spôsobiť ťažké poleptanie aj nezvratné poškodenie pľúc.
Oxid sírový patrí medzi oxidy síry, je dôležitým komponentom priemyselnej výroby kyseliny sírovej. Pri práci s ním buďte na pozore. Oxid sírový je totiž toxický. Môže spôsobiť ťažké poleptanie aj nezvratné poškodenie pľúc.
Kde sa stretnete s oxidom sírovým?
Okrem prirodzeného výskytu (lesné požiare, vulkanická činnosť) vzniká oxid sírový pri priemyselnej výrobe kyseliny sírovej (oxidáciou oxidu siričitého) a tiež pri spaľovaní uhlíkových palív. Ak unikne do ovzdušia, je zodpovedný za takzvané kyslé dažde. Oxid sírový sa najčastejšie vyskytuje v plynnej podobe, ale stretnúť sa s ním môžete aj v kvapalnom či pevnom skupenstve. Z organických látok odštepuje vodu. Je preto nebezpečné, pokiaľ dôjde k styku napríklad s kožou, sliznicou apod. Nielen, že z tkanív odoberá vodu, ale zároveň sa pritom mení na kyselinu sírovú. S oxidom sírovým by preto mali zaobchádzať len na to vyškolené osoby. Ochranné pomôcky sú samozrejmosťou, rovnako ako obozretnosť.
Jedovatosť oxidu sírového
Ak sa dostanete do styku s oxidom sírovým, pamätajte na to, že je silne toxický pri vdýchnutí a spôsobuje poleptanie.
Aké nebezpečenstvo vám hrozí?
- dráždi dýchacie orgány (kašľanie, sťaženie dychu)
- pri silnej koncentrácii dochádza k tvorbe tekutiny v pľúcach (tzv. edém), objavuje sa nevoľnosť, závraty
- spôsobuje ťažké poleptanie kože a poškodenie očí
- pri vdýchnutí je toxický a dlhodobé vystavenie môže vyvolať rakovinu, stratu čuchu a iné nezvratné zmeny
- príznaky zasiahnutia sú pálenie v ústach, slzenie a kašeľ
Máte podozrenie na únik oxidu sírového?
Jeho únik zistíte použitím elektrochemických snímačov na oxid siričitý, vyššiu koncentráciu aj použitím pH papierika, ktorý sčervená. Pri likvidácii vždy pamätajte na dýchací prístroj. A ako sa v prípade úniku likviduje oxid sírový? Nechá sa vsiaknuť do inertného absorpčného materiálu a potom sa zlikviduje ako nebezpečný odpad. Pri hasení požiaru vzniknutého únikom oxidu sírového nepoužívajte vodu, ale práškové hasiace prístroje.
Na čo si dať pri práci pozor?
Pomocou vody sa z oxidu vyrába kyselina sírová, celý proces však musí byť dôkladne strážený. A to predovšetkým z dôvodu teploty. Oxid sírový totiž s vodou prudko reaguje. Stačí aj obyčajná kvapôčka vody a môže dôjsť k explózii. To sa však zďaleka netýka len vody, ale dokonca stačí iba zvýšená vlhkosť. Pri dotyku s horľavým materiálom taktiež hrozí vznik požiaru. Pre jeho stabilitu je nutné dodržiavať predpísané skladovacie podmienky. Pri manipulácii je potrebné mať vždy ochranné rukavice, ochranný odev, ale aj okuliare či štít, prípadne respirátor.
Pokiaľ dôjde k zasiahnutiu, je dôležité postihnutého dostať na čerstvý vzduch. V prípade, že oxid sírový zasiahol oči alebo kožu, všetko dôkladne opláchnite vodou. A nezabudnite bezodkladne privolať lekársku pomoc. Najlepšie je však takýmto situáciám predchádzať a ako v prípade všetkých ďalších nebezpečných chemikálií myslieť na každý svoj pohyb.