Vážení zákazníci, pre firemné nákupy (nákup na IČO, IČ DPH) je potrebné sa najskôr zaregistrovať. Nákup na IČO bez registrácie nie je umožnený. Dôvod registrácie pre potreby firemného nákupu je overenie IČO a IČ DPH s následným správnym prenesením údajov do Vášho daňového dokladu. Pri overení IČ DPH bude tiež určené, či ste alebo nie ste platiteľ DPH a či Vám máme účtovať v cenách s DPH alebo bez DPH.

5 tipov, ako sa chrániť pred slnkom pri práci vonku

Práca na čerstvom vzduchu je určite lepšia, ako byť zatvorený medzi štyrmi stenami bez okien. Bez ochrany pred slnkom vám však môže viac uškodiť, ako pomôcť cítiť sa lepšie.

Ardon magazín

Práca na čerstvom vzduchu je určite lepšia, ako byť zatvorený medzi štyrmi stenami bez okien. Bez ochrany pred slnkom vám však môže viac uškodiť, ako pomôcť cítiť sa lepšie. Pokiaľ si nechcete privodiť predčasné starnutie pokožky či nebodaj zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože, čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa účinne chrániť.

1. V povinnej výbave musí byť opaľovací krém

Základom je použitie kvalitného opaľovacieho prípravku s vysokým ochranným faktorom (SPF). Keďže na slnku sa človek viac potí, vyberte si vodoodolný krém so širokospektrálnou UV ochranou, ktorá blokujú ako UVA, tak aj UVB lúče.

Krém aplikujte na všetky nechránené časti tela ideálne 20 až 30 minút pred vstupom na slnko. Počítajte s tým, že ochrana nevydrží celý deň a krém treba opakovane nanášať.

2. Pokrývka hlavy a slnečné okuliare nepatria len na pláž

Keď vám bude celý deň slnko páliť na hlavu, môžete večer zaľahnúť do postele s úpalom či úžehom. Rovnako hrozí poškodenie zraku, ak nenosíte slnečné okuliare. Nezabúdajte preto minimálne na šiltovku a okuliare s certifikovanou UV ochranou.

Vedeli ste, že…? Zatiaľ čo úpal vzniká prehriatím celého tela a môže sa vyskytnúť aj bez priameho slnečného žiarenia, úžeh je spôsobený intenzívnym slnečným žiarením dopadajúcim priamo na hlavu a krk.

3. Ak je to možné, pracujte v tieni

Aj napriek všetkým ochranným opatreniam je najlepším riešením minimalizovať čas strávený na priamom slnku. Kedykoľvek to ide, presuňte sa do tieňa.

Fyzicky náročnú prácu plánujte na skoré ranné či podvečerné hodiny, kedy slnečné lúče nie sú také intenzívne.

4. Pite veľa vody

Dostatočný príjem tekutín je v teplom počasí extrémne dôležitý, inak by mohlo dôjsť až k dehydratácii. Ideálne je mať pri sebe fľašu s čistou vodou a každú pol hodinu sa napiť. Pitie sladených nápojov sa nepovažuje za dodržiavanie pitného režimu.

5. Nepodceňujte pracovné oblečenie

Oblečenie, ktoré zakrýva veľkú časť tela, znižuje riziko spálenia a poškodenia kože. Zároveň pomáha udržiavať optimálnu telesnú teplotu a bráni prehriatiu organizmu. V kombinácii s ďalšími ochrannými prostriedkami (krémy, okuliare a pokrývka hlavy) zaisťuje komplexnú prevenciu.

- Ideálne je voliť odevy z kvalitných priedušných materiálov, akými sú napríklad bavlna, ľan alebo špeciálne technické syntetické tkaniny. Prípadne ich zmesi.
- Dôležitý je tiež voľný strih.
- Uprednostňujte svetlé farby, ktoré odrážajú viac slnečného žiarenia.

TIP: Pracovné oblečenie má kvôli ochrane často dlhé rukávy a nohavice. Ak však zvolíte správny strih a materiál, oblečenie vás môže pri práci aj chladiť.

Je pre vás ochrana pred slnkom v práci dôležitá?

Mnoho ľudí má tendenciu ochranu pred slnkom pri práci podceňovať. Správna ochrana pred UV žiarením však pôsobí ako prevencia zdravotných komplikácií a zároveň vám umožní pracovať efektívnejšie po dlhšiu dobu. Keď sa vyhnete zbytočnému vyčerpaniu organizmu spôsobenému prehriatím a dehydratáciou, práca pôjde viac od ruky.